Karma dla kankarków

Właśnie kupiliście kanarka. Wpuściliście go do pięknej błyszczącej klatki. Ustawiliście w starannie wybranym miejscu w domu – z daleka od przeciągów oczywiście.  Z niecierpliwością czekacie kiedy zacznie śpiewać.

W sklepie sprzedawca pokazywał wam kila rodzajów karm. Oczopląsu można było dostać. „Sprzedawca na pewno polecał tą na której najwięcej zarobi”. Najtańsze też odrzuciliście – „Przecież za dobre na pewno trzeba więcej zapłacić”. Ale czy słusznie? Czy właściwie to wszystko się różni?

Dziko żyjące kanarki te na Wyspach Kanaryjskich żywią się nasionami traw, pączkami kwiatów, owocami, ale nie pogardzą też mrówką, gąsienicą czy mszycą.

Ale nie ruszajcie od razu przeszukiwać ogrodów, badać z lupą wszystkich pędów krzewów aby upolować jakiegoś insekta.

Karmę codzienną dla swojego kanarka kupicie w każdym sklepie zoologicznym. Trzeba tylko wnikliwie się im przyjrzeć.

A dlaczego właściwie dobra karma jest taka ważna? A sami chcielibyście jeść stare kotlety i spleśniałą zupę? Kanarek dobrze karmiony jest w dobrej kondycji, ma ładne piórka i chętniej śpiewa. Warto więc chwilę zastanowić się nad właściwą kompozycją składników.

Składnikami podstawowymi, spotykanymi w każdej mieszance przeznaczonej dla kanarka są kanar i rzepak. Często można też spotkać rzepik, murzynek, konopie, siemię lniane, owies. Czasem karmy wzbogacone są o dodatkowe witaminy i  minerały.

Wszystkie dostępne na rynku mieszanki różnią się w zasadzie niuansami. Dlaczego więc takie rozbieżności cenowe? Oprócz składu karmy ważne jest jeszcze w jakich warunkach jest ona mieszana, jak jest zapakowana i z jakiego gatunku ziaren została stworzona.

Ważne jest aby pokarm był świeży (na opakowaniach powinien być termin ważności – nie dawajcie ptakom karmy przeterminowanej). Producent powinien zadbać żeby ziarna były zdrowe, wolne od zanieczyszczeń i insektów.

Komu więc możemy zaufać?

Prawdziwymi specjalistami na rynku są dwie belgijskie firmy: Versele – Laga i Deli Nature. To prawdziwi mistrzowie jeśli chodzi o żywienie ptaków egzotycznych. Ich karmy polecane są przez profesjonalnych hodowców – którzy kupują specjalne mieszanki w workach 15 kilogramowych.

Dla zwykłych hodowców amatorów dostępne są oczywiście znacznie mniejsze opakowania.

Versela Laga w swojej ofercie ma trzy różne mieszanki zróżnicowane przede wszystkim cenowo a co za tym idzie także ilością dodatków.

Linia Classic – to najtańszy – najbardziej ubogi w dodatki produkt. Cena: 3,56 zł za 500g


http://www.planetaptakow.pl/karma-dla-kanarkow/1273-canary-500g-pokarm-dla-kanarkow.html

Linia Prestige – droższy produkt - Cena:  6,61 zł za 500 g, ale za to na opakowaniu możemy przeczytać dokładny skład pokarmu: Kanar 63% Rzepak 19% Rzepak czarny 6% Siemię lniane 5% Owies łuskany 3% Konopie 2,5% Niger 1,5%


http://www.planetaptakow.pl/karma-dla-kanarkow/1219-canaries-500g-pokarm-dla-kanarkow.html

Linia Prestige Premium – najdroższa, najmniejsze dostępne opakowanie to 1 kg Cena: 13,80 zł, oprócz ziaren wzbogacona jest o granulki z owocami  zawierające witaminy, aminokwasy i witaminy.


http://www.planetaptakow.pl/karma-dla-kanarkow/1195-canaries-premium-1kg-pokarm-dla-kanarkow.html

Deli Nature w swojej ofercie posiada dwie mieszanki:

Premium – Cena : 8.89 zł za 1 kg – tutaj w skład wchodzą jedynie ziarna (kanar, rzepik, rzepak, siemię lniane, nasiona konopi, murzynek, łuskany owies)


http://www.planetaptakow.pl/karma-dla-kanarkow/530-deli-nature-premium-pelnowartosciowa-karma-dla-kanarkow-1kg.html

***** Menu (Nazywana też Pięć Gwiazdek lub 5*) - Cena: 11,14 zł za 800 g, wzbogacona o witaminy


http://www.planetaptakow.pl/karma-dla-kanarkow/540-karma-dla-kanarkow-08kg-5.html

To są ci najlepsi. A pozostali? Na rynku jest wielu producentów, wiele marek – Natural Vit, Vitapol, Megan, Vitakraft, każda ma swoich zwolenników i przeciwników.Spotyka się wiele negatywnych opinii (zapewne część rozpowszechniana w wyniku nieuczciwych zabiegów konkurencji), ale nie należy dać się zwariować. trzeba także pamiętać o indywidualnych upodobaniach smakowych swojego ptaka.Obserwować go w trakcie karmienia daną mieszanką: czy chętnie je, jak wygląda, w jakiej jest kondycji. Sami na pewno szybko wypracujecie swoje doświadczenia.

Wtedy podzielcie się nimi! Napiszcie: która karma się najlepiej sprawdziła? A która was całkowicie zawiodła?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>